Objavljeno 04.02.2014.

Dojite li svoje dijete? Znate li kako je u nekim zemljama to zakonska obveza?

Dojenje je radnja koja podrazumijeva bolji razvoj djeteta, ali i majke. Preporuke su da bi se dijete trebalo dojiti barem prvih 6 mjeseci života, ali u nekim zemljama to je zakonski propisano i to čak prve dvije godine djetetova života.


Ukoliko imate mlijeka preporuke se svode na dojenje od minimalno 6 mjeseci, a što je dulje to je bolje. Kod majki koje doje svoju djecu dokazano je kako taj proces pozitivno djeluje na djetetovo odrastanje, smanjuje rizik od respiratornih bolesti, ali pozitivno djeluje i na majku. Majka koja doji minimalno preporučenih 6 mjeseci rjeđe oboljeva od raka te srčanih bolesti.

Tako je u skladu s novim zakonom o pravima djece, vlada Ujedinjenih Arapskih Emirata donijela zakon o obveznom dojenju i to čak pune dvije godine. Majka ukoliko ima mlijeka, a odbija dojiti dijete suprug ju ima pravo tužiti jer je prekršila zakon.

U Hrvatskoj nema takvog zakona, ali u većini rodilišta praksa je da novorođenčad ostaje uz majku tijekom cijelog boravka u bolnici, a samim tim samostalno hrane svoju djecu, odnosno doje. Majčino mlijeko najzdravija je ishrana za dijete i stoga ju nemojte izostaviti, a ukoliko je moguće činite to i dulje od 6 mjeseci.

Koliko ste dugo vi dojili svoje dijete?

M.Đ.
Foto: sxc.hu

Za sve mame, tate, ali i one koji će to tek postati preporučamo Maminu brbljaonicu sa pregršt korisnih informacija i savjeta.






Povezani sadržaj