Objavljeno 08.09.2013.

Vježbanje u trudnoći pozitivno utječe na zdravlje majke i bebe

Inače ste pobornik vježbanja i mislite ako ste trudni da trebate prestati s tom navikom. Vježbanje u trudnoći ima brojne prednosti i nikako ga ne biste trebali zanemariti.


Vježbe u trudnoći pozitivno utječu na zdravlje trudnice. Kako na držanje, tako i na bol koja se javlja u leđima te brojne druge tegobe. Ukoliko inače vježbate i trudnoća je vrijeme kada biste trebali nastaviti s tom praksom. Postupno bi trebali, kako trudnoća napreduje, prakticirati vježbe prilagođene trudnicama. 

Vrlo je važno da slušate znakove svog tijela, jer kad vam ono govori da je dosta, usporite i malo se odmorite. Ipak niste u punoj snazi. Nije nužno raditi vježbe s puno napora. Ukoliko niste navikli na vježbanje, dovoljno je i da se posvetite dužim šetnjama kroz prirodu, vožnji bicikla, plivanju...

Prije vježbanja baš kako i prije trudnoće pripazite na obroke. Nemojte se pretrpavati hranom pa potom krenuti na vježbanje, to će vas izmoriti puno prije nego ste mislili. Pojedite lakši obrok te se opskrbite flašicama vode, baš kao i kad ste vježbali i prije trudnoće te svakako budite oprezni. U drugom tromjesečju pripazite, savjetujemo da odustanete od svih aktivnosti koje nose rizik pada. Ukoliko osjetite bilo kakve promjene, kao na primjer vrtoglavicu, bol u predjelu zdjelice, pretjeran umor, kontrakcije, odmah se javite liječniku.

Nemojte pretjerivati s vježbanjem, ipak tijelo se mijenja, trudnoća se s razlogom naziva drugo stanje. Najvažnije je zdravlje vašeg djeteta, jer vježbe koje ćete raditi radite ih isključivo prema vašim mogućnostima. Svakako se uvijek možete vratiti vježbanju nakon trudnoće.

Sportovi koji se preporučuju:
- Kružni trening
- Jogging
- Aquajogging
- Aquafitness
- Vožnja bicikla
- Šetnje
- Plivanje
- Steper
- Plesanje
- Sportsko hodanje

U nastavku vam donosimo neke od vježbi koje možete izvoditi u trudnoći.



Foto: youtube
M.Đ.




Povezani sadržaj